Gelibolu (Gallipoli)

Hafta sonu tatili için güzel bir seçenek, Gelibolu!balık

Gelibolu özellikle İstanbul’a olan yakınlığı ile İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonu tatilinin geçirilebileceği güzel bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Haftanın yorgunluğunun giderilebileceği ve  şehrin karmaşasından uzak doğayla iç içe ve huzurun hakim olduğu bu güzel ilçede ister yerel lezzetleri tadıp boğaz manzarasına doyabilir, isterseniz de tarihi yerleri gezip bilgilerinizi tazeleme imkanı bulabilirsiniz.

Özellikle mevsiminde yenen Çanakkale Boğazı’nın taptaze balıklarıyla Gelibolu, hafta sonu tatili için gelenlerin damaklarında unutamayacakları bir lezzet ve dimağlarında unutulmaz anılar bırakmaktadır.

İstanbul’a sadece 3 saat ve 290 km. uzaklıkta bulunmasından dolayı Gelibolu her zaman İstanbul’da yaşayanlar için güzel bir tatil mekanıdır. İstanbul’dan Gelibolu’ya isterseniz kendi aracınızla isterseniz de şehirler arası yolcu otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

 

panorama1İlkbaharda tarih ve kültür turizmi merkezi, Gelibolu!

Havaların ısınması ve güneşli günlerin kendini göstermesinin ardından 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ile Gelibolu Tarihi Yarımadası’na yapılan tarih ve kültür gezileri başlar. İlkbahar aylarında Gelibolu Yarımadası Türkiye’nin doğusundan batısına birçok ilinden Çanakkale Şehitlikleri ve Abidelerini ziyarete gelen binlerce otobüs dolusu ziyaretçiyle dolup taşar. Yarımadanın her bir tarihi noktası uzman rehberler eşliğinde gezdirilir ve tarihi doku burada tüm detaylarıyla ziyaretçilere anlatılır. Çanakkale ve Gelibolu Tarihi Yarımadası öyle bir yerdir ki her bir karışı gezilse ve dinlense dahi defalarca gelip tekrar dinlemek ister insan.

Bunun yanında Gelibolu ilçe merkezi de tarih ve kültür turizminde önemli bir yere sahiptir. İlçe merkezinde bulunan Mevlevihane, Çilehane, Tarihi Deniz Feneri, Tortul Kayalar, Bayraklı Baba ve Türbeler, Denizaltı Şehitleri Anıtı, Piri Reis Müzesi, Gelibolu Savaş Müzesi, Gelibolu Kalesi, İç Liman ve İskele Meydanı gezilmesi gereken tarihi yerlerdir.

 

Yaz aylarında ideal bir tatil merkezi, Gelibolu!

Gelibolu’da yaz sezonu arada bir esen rüzgarları saymazsak en çok üç aydır. Okullarıntatil kapanmasıyla birlikte Gelibolu Türkiye’nin birçok yerinden yerli turistlerin ilgi odağı olmaya başlar. Yaz ve deniz sezonu haziran ayının ortası gibi açılır eylül ayı ortalarına kadar devam eder. Bu da neredeyse okulların kapanış ve açılış zamanlarına denk düşmektedir.

abideDoğa, tatil ve tarih üçlüsü!

Gelibolu, eşsiz doğası ile tarih ve tatilin bir arada olduğu Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Tarih içinde kültürü, tatil ise lezzetleri ve eğlenceyi barındırır. Doğa güzellikleri içerisinde hem tarihi yeniden yaşamayı hem de tatili tüm yönleriyle dolu dolu geçirmeyi istiyorsanız, Gelibolu tam da aradığınız yerdir.

 

kitesurf-(1)Gelişen Spor Merkezi Gelibolu!

Gelibolu gün geçtikçe özellikle Trakya Bölgesi’nin gelişen spor merkezi olma yolunda hızla yol katetmektedir. Su altı dalışları Gelibolu civarında birçok merkezde yıllardır yapılan sporlardan biridir. Saros Körfezi’nin koylarından olan Güneyli Koyu ve Kömür Limanı’nda çadır kampı ve dalış sporları yapılmaktadır. Gelibolu Yarımadası’nın uç bölgelerinde ise batık dalışları yapılmaktadır. Bir diğer spor dalı da Gelibolu’da Türkiye şampiyonalarının yapıldığı okçuluktur. Okçuluk alanında Gelibolu adını üst sıralara taşımıştır. Son olarak da yaklaşık 3 yıldır Gelibolu Eğritaş ve Hamzakoy’da yapılan rüzgar sörfü ve kite sörftür. Gelibolu’nun rüzgarının bol olması sörf sporunu buralarda cazip ve uygulanabilir kılan unsurların başında gelmektedir.